Увага, павутинний кліщ на сої!

За останніми даними на Житомирщині та на Київщині на посівах сої з’явився павутинний кліщ.

 

Соя, пошкоджена кліщем (Бориспільський р-н, Київська обл., 28.07.2017)

Це спричинено сприятливими погодними умовами протягом  останнього тижня: високою температурою повітря та помірною вологістю повітря. На вихідних температура на більшості території України, окрім східних областей, знизиться до +24...+25°С, однак, починаючи з понеділка 31 липня, знов прогнозується підвищення температури майже  по всій території країни (+29...+32°С). Тому ризик спалахів розмноження павутинного кліща на посівах сої знову зростає.

Прогноз погоди на 1.08.2017 за даними Гідрометцентру України

Найбільш сприятлива для кліщів температура +29…31°С, за якої розвиток кліща від яйця до дорослої особини завершується за 7,5-9 днів. А також за цієї температури спостерігається найбільша плодючість самиць. Найоптимальніша вологість  – 35-55%. Підвищена вологість (понад 80%) пригнічує розвиток і розмноження павутинного кліща.

Павутинного кліща можна легко виявити за білими плямами із верхнього боку листків, з нижнього боку листя у цих місцях знаходяться самиці павутинного кліща, які пошкоджують листок.

1 самиця щодня відкладає 3-8 яєць з нижнього боку листків, усього за життя – 100-160 яєць. Інтенсивність відкладання яєць зростає з підвищенням температури. Період розвитку кліща (яйце – личинка – німфа - імаго) завершується за 10-25 днів.

Чисельність кліщів на сої збільшується до серпня, а починаючи з вересня, внаслідок погіршення погодних умов, – знижується. 

Найбільш шкодочинний павутинний кліщ у період бутонізації – повної стиглості бобів (липень – серпень). Личинки та дорослі кліщі живляться клітинним соком з нижнього боку листя, проколюючи шкірку листка, на якому утворюються яскраво-зелені крапки, а потім плями, які зливаються і утворюють знебарвлені ділянки (мармуровість). У результаті таких пошкоджень порушується нормальна функція  листкового апарату (призупиняється фотосинтез; знижується вміст хлорофілу, ксантофілу та каротину; порушується водний баланс; посилюється транспірація), рослини при цьому відстають у рості, листки засихають, передчасно обпадають, рослини гинуть. Крім того, за щільного заселення сої павутинним кліщем помітно зменшується кількість бобів, вони передчасно достигають і розтріскуються, формується щупле зерно.  

За чисельності кліщів, що перевищує економічний поріг шкодочинності (2-3 особини на трійчастий листок до цвітіння або 10 особин у період формування та наливання бобів),  слід застосувати акарицид Ортус (фенпіроксимат, 50 г/л). Ортус – контактний акарицид із ефектом «нокаутуючої дії» та ові-ларвіцидною активністю. Діюча речовина – фенпіроксимат – належить до нового, вдосконаленого класу хімічних сполук  із групи феніксипіразолів (інгібіторів переміщення мітохондріальних електронів).

Молоді кліщі, що можуть з’явитися з уже відкладених на момент застосування Ортусу яєць, також негайно гинуть від контакту з залишками препаратуТривалість захисної дії Ортусу – до 28 днів.

Для запобігання розвитку резистентності у кліщів наступну обробку слід провести акарицидом Омайт (пропаргіт, 570 г/л). Омайт – це найкраще поєднання ціни та якості.

Омайт діє контактно і відзначається швидким «нокдаун» ефектом. Уражує усі рухомі стадії розвитку кліща. Знищує кліщі, резистентні до інших акарицидів. Забезпечує тривалий захист (до 21 дня).Омайт добре розчиняється у восковому покриві листя та не змивається дощем. Забезпечує оптимальний ефект за більш високих температур (понад +25°С).

Застосування акарицидів Омайт та Ортус  забезпечить тривалий ефективний захист посівів сої від павутинного кліща.

                                                                                                                                                                                                                                 

fileUpload1: 
11501256250.jpg